پارک نوین

تمامی اتفاقات نجومی تا سال ۲۰۱۳

انتشار یافته در آبان ۲۱, ۱۳۹۱ با بدون دیدگاه

تقویم نجومی

  شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که از کجا می توان از تاریخ و زمان رویدادهای نجومی و وقایع آسمان شب مطلع گردید؟ پاسخ شما در ادامه این مقاله قرار دارد. بدون شک یکی از مهمترین چیزهایی که هر منجم و علاقه مند به علم نجوم بایستی بداند زمان رویدادهای نجومی است و ما کلیه این رویدادها از جمله زمان های کسوف، خسوف، ماه نو، ماه کامل، بارش های شهابی، بهترین زمان رویت سیارات و … را تا پایان سال ۲۰۱۳ برای شما گردآوری و تنظیم نموده ایم.

  لذا در ادامه این مقاله لیست کاملی از شرایط آسمان و رویدادهای نجومی به همراه تاریخ و زمان دقیق هر رویداد بر اساس تقویم و ساعت ایران و همچنین بر اساس تاریخ و زمان بین المللی ارائه شده است. پس به راحتی و تنها با مراجعه به این مقاله قادر خواهید بود تا از تاریخ و زمان دقیق وقوع هر یک از پدیده های نجومی، پیش از وقوع آنها مطلع گردید. امیدواریم تا این مقاله برای شما سودمند و مفید واقع شود.

سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۱ / (۱۳ نوامبر)

  خورشیدگرفتگی کامل. مسیر کلی تنها در شمالی ترین قسمت استرالیا و جنوبی ترین قسمت اقیانوس آرام قابل مشاهده می باشد. یک گرفتگی جزئی نیز در اکثر نقاط شرق استرالیا و نیوزیلند قابل رویت خواهد بود.

چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۱ / (۱۴ نوامبر)

  ماه نو. ماه مستقیماً بین زمین و خورشید بوده و از زمین قابل رویت نخواهد بود. این وضعیت در ساعت ۱:۳۸ به وقت ایران ( (UTC 22:08رخ می دهد.

شنبه ۲۷ آبان و یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۱ / (۱۷ و ۱۸ نوامبر)

  بارش شهابی اسدی. این یکی از بهترین شهاب بارانها می باشد که در نقطه اوج آن، به طور میانگین تا ۴۰ شهاب در ساعت قابل رصد است. خود بارش شهابی اسدی نیز دارای یک چرخه ۳۳ ساله بوده، که در آن بارش به اوج می رسد و در هر ساعت صدها شهاب قابل رویت است. آخرین بار این اتفاق در سال ۲۰۰۱ رخ داد. بارش معمولاً در روزهای ۱۷ و ۱۸ نوامبر به اوج خود می رسد اما شاید شما از ۱۳ تا ۲۰ نوامبر نیز بتوانید برخی از شهاب ها را مشاهده کنید. در این روزها هلال ماه زود غروب می کند و آسمانی تاریک و شرایط عالی برای مشاهده بارش شهابی فراهم است.

سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۱ / (۲۷ نوامبر)

  مقارنه سیاره زهره و زحل. این دو سیاره درخشان در آسمان صبحگاهی روز سه شنبه، با اختلاف یک درجه از یکدیگر قرار خواهند داشت. جهت مشاهده این رویداد در هنگام طلوع آفتاب به سمت مشرق نگاه کنید.

چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۱ / (۲۸ نوامبر)

  قرص کامل ماه. ماه مستقیماً روبروی زمین قرار گرفته (ازسمت خورشید) و از روی زمین کاملاً روشن و درخشان دیده می شود. این وضعیت در ساعت ۱۸:۱۶ به وقت ایران (UTC 14:46) رخ می دهد.

چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۱ / (۲۸ نوامبر)

  خسوف یا ماه گرفتگی نیمسایه. این گرفتگی در سراسر اروپا، شرق آفریقا، آسیا، اقیانوس آرام و آمریکای شمالی قابل رویت خواهد بود.

دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۱ / (۳ دسامبر)

  مشتری در مقابله. سیاره غول پیکر مشتری در نزدیکترین فاصله اش به زمین بوده و سطح آن توسط خورشید کاملا روشن خواهد شد. این بهترین زمان برای مشاهده مشتری و عکسبرداری از آن و قمرهایش می باشد.

پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۱ / (۱۳ دسامبر)

  ماه نو. ماه مستقیماً بین زمین و خورشید بوده و از زمین قابل رویت نخواهد بود. این وضعیت در ساعت ۱۲:۱۲ به وقت ایران ( UTC 08:42) رخ می دهد.

پنجشنبه ۲۳ آذر – جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۱ / (۱۳ و ۱۴ دسامبر)

  شهاب باران جوزائیها. این بارش شهابی، براساس نظر بسیاری افراد، بهترین شهاب باران در آسمان در نظر گرفته می شود. جوزائیها به خاطر تولید بیش از ۶۰ شهاب رنگارنگ در هر یک ساعت در نقطه اوجشان معروف هستند . نقطه اوج بارش معمولاً در روزهای ۱۳ و۱۴ دسامبر رخ خواهد داد، با این وجود برخی از این شهاب ها از ۶ تا ۱۹ دسامبر قابل رویت خواهند بود. نقطه تشعشع برای این بارش در صورت فلکی جوزا خواهد بود. امسال، با توجه به وضعیت ‘ماه نو’ در ۲۳ آذر، آسمانی تیره و تاریک خواهیم داشت که نمایش بسیار دیدنی و تماشایی از شهاب باران را تضمین می کند. بهترین دید معمولاً از سمت شرق بعد از نیمه شب در یک مکان تاریک می باشد.

جمعه ۱ دی ۱۳۹۱ / (۲۱ دسامبر)

  تحول دسامبر. تحول دسامبر در ساعت ۱۴:۴۲ به وقت ایران ((UTC 11:12رخ می دهد. قطب جنوبی زمین به سمت خورشید کج شده و به جنوبی ترین نقطه خود در آسمان می رسد. در این وضعیت مستقیماً روی راس الجدی در ۲۳:۴۴ درجه عرض جغرافیائی جنوبی خواهد بود. ایناولین روز از فصل زمستان (انقلاب زمستانی) در نیمکره شمالی و اولین روز تابستان (انقلاب تابستانی) در نیمکره جنوبی است.

جمعه ۸ دی ۱۳۹۱ / (۲۸ دسامبر)

  قرص کامل ماه. ماه مستقیماً روبروی زمین قرار گرفته (ازسمت خورشید) و در درخشان ترین وضعیت خود برای مشاهده از روی زمین قرار می گیرد. این وضعیت در ساعت ۱۳:۵۱ به وقت ایران (UTC 10:21) رخ می دهد.

پنجشنبه ۱۴ دی و جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۱ / (۳ و ۴ ژانویه)

  بارش شهابی ربعی. شهاب باران ربعی از جمله بارشهای شهابی است که که در نقطه اوج تا بیش از۴۰ شهاب در ساعت می رسد. بارش معمولاً در روزهای ۳ و ۴ ژانویه به اوج خود می رسد اما برخی از شهاب ها از۱ تا ۵ ژانویه می توانند مشاهده شوند. بهترین دید معمولاً بعد از نیمه شب در یک مکان تاریک خواهد بود. تشعشع شهاب ها را در صورت فلکی گاوران ((Bootesتماشا کنید.

جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱ / (۱۱ ژانویه)

  ماه نو. ماه مستقیماً بین زمین و خورشید بوده و از زمین قابل رویت نخواهد بود. این وضعیت در ساعت ۲۳:۱۴ به وقت ایران ( (UTC 19:44رخ می دهد.

یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱ / (۲۷ ژانویه)

  قرص کامل ماه. ماه مستقیماً روبروی زمین قرار گرفته (ازسمت خورشید) و از روی زمین کاملاً روشن و درخشان دیده می شود. این وضعیت در ساعت ۸:۰۸ به وقت ایران (UTC 04:38) رخ می دهد.

سایت نجوم

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد تمامی اتفاقات نجومی تا سال ۲۰۱۳. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید